В часи окупації нацистами Володимира брати Микола, Антон та Федір Стемпковські переховували єврейські сім’ї. Про це стало відомо лише декілька років тому…
У державному архіві Волинської області завдяки оцифруванню стали доступними для вивчення понад півтори тисячі справ на жителів Волині, репресованих радянською владою, котрі зберігалися у Фонді 4666 обласного КДБ України. Для дослідника місцевої історії це є величезний пласт історичної інформації, який додає чимало маловідомих даних про населені пункти нашого краю у тридцятих та шістдесятих роках двадцятого століття та об’єктивно характеризує згадуваних людей…
Виникнення.Проблема збереження першоназв
Княжий Володимир накінець дочекався, що площа його історичного ареалу оголошується охоронною, а в її центрі визначається місце для серцевини- заповідника. Межа цього історичного ареалу в деяких місцях добре збереглася і понині - це сліди давніх міських вїздів і валів.
Живописні околиці нашого міста з далеких віків оповиті легендами та переказами. Ці старі оповідки ,у далекому дитинстві, захоплювали уяву і наче закутували наше стародавнє місто в особливий, казковий світ. Старші розповідали про непрохідні болота, в яких і досі напевне, лежать затягнуті мулом та торфом кістяки монгольських воїнів, котрі через винахідливість володимирчан потрапили в драговину. Розповідали про стародавні могили на горбистих островах серед мочарів, і порослі кремезними столітніми вербами,обсаджені яблуневими та сливовими садками, та про піскуваті з прозорою водою озерця біля Острівка та Поничова.
СТАРА КАМЯНИЦЯ У КАПУЦИНСЬКОМУ ПАРКУ.МІСЬКА ІСТОРІЯ
Випадкове відкриття , затертих грубим шаром штукатурки, архітектурних деталей у північній стіні будівлі Володимир-Волинського історичного музею , приголомшило – як досі невідомий та заборонений часовий хідник у минуле…… Дві вузькі віконні арки, обрамлені ступінчатим порталом . Виявлені віконні ніші закладені широкими кам’яними блоками, на одному з яких , чорною фарбою нанесено декілька цифр та напис латинськими літерами…
Альберт Новіков, володимирський поет та дисидент
Серед історій нашого містечка, є і трагічні, пов’язані з людськими долями. Наша розповідь про одного з учасників антирадянського підпілля, волинського дисидента, засудженого до в’язниці та заслання у п’ятдесятих роках двадцятого століття
Жителі міста Володимира-Волинського ще пам’ятають, як літаки Ан-2 ( «кукурузники» ) кружляли над містом, адже неподалік, у селі Льотниче, Володимир- Волинського району розміщувався аеродром – льотне поле для посадки і злету «кукурузників».
Давня східна мудрість гласить: « Кожна людина тобі не друг, кожна людина тобі не ворог, кожна людина тобі вчитель»
Наближаються різдвяно-новорічні свята. У цей час душу відвідують найрізноманітніші спогади – про минуле, про дитинство, про хороших людей, яких уже немає з нами...
В історичному розвитку сницарства Волинь займає особливе місце, оскільки тут існували й досі функціонують осередки та окремі майстри, які створили безліч дерев’яних церковних предметів, вартих уваги з мистецтвознавчого, культурологічного, краєзнавчого й історичного поглядів.
Ім'я історика та археолога Олександра Цинкаловського завдяки діяльності Володимир-Волинського музею повернулося до українців, до рідної йому Волині: з'являються вулиці, присвячені нашому талановитому земляку, впроваджено краєзнавчу премію імені О.Цинкаловського, проводяться наукові конференції та читання. Хоча ще багато слід зробити, аби цей дослідник став відомий широкому загалу. Усе можливе робить для цього племінниця вченого – Наталія Грабарчук.