МУЗЕЙНЕ СВЯТО У БРОДАХ

Вже стало доброю традицією для працівників Бродівського історико-краєзнавчого музею відзначати Міжнародний день музеїв 18 травня відкриттям виставок різного тематичного спрямування із фондових колекцій.Ось і цього року ми, разом з постійними відвідувачами, відкрили виставку марок Підпільної Пошти України (ППУ)...

Збірка марок була передана у фонди  Бродівського музею з діаспори ще у 1993 році. З вступним словом виступив директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук. Він розповів про те, як марки потрапили у фонди музею. Уродженець Бродівського повіту Богдан Кашуба, колишній вояк УПА та Першої Дивізії Української Національної Армії, довгий час проживаючи в еміграції (США), зібрав чималу колекцію речей, пов’язаних з українською культурою, в тому числі і марки Підпільної Пошти України. Його дружина, Надія Кашуба, після смерті чоловіка передала частину марок до музею у Бродах. ППУ була створена в еміграції після Другої світової війни під патронатом Закордонних Частин ОУН (р) і діяла в період 1949-1983 рр. Заснована в Німеччині, з часом продовжила діяльність в США. Українські емігранти поряд з офіційними державними марками країн, звідки відправлялась кореспонденція, наклеювали на конверти також і марки ППУ, які таким чином виконували ідеологічно-пропагандистські функції. Їх випускали українські націоналісти з ОУН з метою привернути увагу світової громадськості до підневільного статусу України, а також для збирання коштів на «Визвольний фонд». Ці марки стали символом невмирущої української нації та її розвитку, пам’яті про історію, традицію та культуру українського народу.

Науковий співробітник музею Галина Ковальчук, куратор виставки, розповіла про історію створення та тематику марок, авторів, продемонструвала їх художню розмаїтість.  На виставці представлені ужиткові серії марок: до 15-ї річниці від дня загибелі полковника Є.Коновальця; з портретами владик українських церков, переслідуваних комуністичним режимом; із символічним зображенням тексту українського гімну; присвячені Різдву Христовому; серія марок, присвячених визначним  особистостям – Сергію Єфремову, Ользі  Басараб. Також представлені пам’ятні серії марок: до 1-ої річниці смерті ген.-хор. Тараса Чупринки, на відзначення 1000-ліття хрещення княгині Ольги, до 40-ї річниці Листопадового Чину, до 15-ї річниці проголошення незалежності Карпатської України, до 30-річчя геройської смерті 359-ти українських вояків під Базаром, до 33-ї річниці визволення Києва об’єднаними силами військ Директорії та УГА, до 10-ї річниці боротьби УПА, на честь кур’єрів і зв’язкових Підпільної Пошти, що впали на полі слави, до 45-річчя Пласту; пропагандистські серії марок під гаслом «Плекайте українську музику» та ін.

Виставку відвідали представники районної влади, працівники центральної районної бібліотеки, журналісти ТРК «Броди» та районної газети «Голос Відродження», краєзнавці та всі бажаючі. Продовжилося свято у виставкових залах Бродівського історико-краєзнавчого музею, які знаходяться в приміщенні палацу Бродівського замку. Там відбулася лекція-екскурсія під назвою «Школа різьбярства», яку провадив керівник цієї школи, викладач Бродівського педагогічного коледжу ім. М.Шашкевича Ігор Степанович Ошурко. На виставці представлені дерев’яні вироби студентів та випускників Бродівського педколеджу. Пан Ігор просто і доступно розповів всім присутнім про матеріал, з якого виконані вироби, та коротеньку історію різьблення, про техніку та особливість виконання робіт. Кожен охочий може побачити на цій виставці дерев’яні вироби, оздоблені тригранно-виїмковою, контурною, яворівською, плоско-рельєфною, прорізною (ажурною) різьбою.

Є тут скульптурна різьба, інкрустація, вироби коренепластики. Чимало експонатів виставки присвячено видатному українському громадському діячеві, письменнику, поету о. Маркіяну Шашкевичу, іменем якого названий педагогічний заклад. На особливу увагу заслуговує дерев’яний макет церкви з с. Деревня, де в 1839 році вінчався Маркіян Шашкевич з Юлією Крушинською. Виставка є цікава для дорослих і малих, бо на ній представлено багато дитячих іграшок, серед яких чільне місце належить яворівській забавці. Тут виставлені також роботи надзвичайно талановитої студентки Бродівського педколеджу Соломії Свирид. Майстриня виготовляє чудові речі в стилі орігамі, квілінг та бісероплетіння. А  представлені вироби з цукерок приваблюють усіх відвідувачів виставки. Отож запрошуємо усіх відвідати виставки Бродівського історико-краєзнавчого музею.

Тетяна Гілевич, молодший науковий співробітник Бродівського історико-краєзнавчого музею

Володимир-Волинський історичний музей
Адреса: вул.І.Франка,6, пошт. індекс: 44700 тел. музею: (03342) 2-19-11 ел. пошта (e-mail): volodymyrmuseum@gmail.com
Зворотній зв'язок