МИРОСЛАВ ЗУБІНСЬКИЙ – ТВОРЕЦЬ НАТЮРМОРТІВ І ПЕЙЗАЖІВ

Історія кожного краю оживає не лише, коли гортаєш сторінки пожовклих рукописів,літописів і підручників, але й тоді, коли вивчаєш життя і творчість людей, котрі залишили по собі добрий слід. Переді мною сторінки автобіографії, написані рукою талановитого художника Мирослава Зубінського – його життєва доля поєднала в собі чимало цікавого, він був сином Галичини і Волині...

Митець народився 8 квітня 1905 року в селі Жашкові Золочівського повіту Тернопільського воєводства . На початку 20 століття ці землі належали до Австрійськоїімперії . Батьки майбутнього художника походили з  селянства.  Батько митця до 1913 року працював службовцем у податковій інспекцій . Згодом вийшов на пенсію за інвалідністю й мешкав у селі Жашкові Золочівського району на Львівщині .У 1912 році Зубінський пішов до школи, а вже у 1928 році закінчує вчительську семінарію у Львові . З 1929 по 1930 роки навчався у Львівській художній школі Олекси Новаківського . О.Новаківський – талановитий і відомий український художник першої половини 20 століття, організатор першої на Західній Україні художньої школи. Нині у складі Львівського Національного музею імені Андрея Шептицького є музей О. Новаківського.

Отже, у Мирослава Григоровича був сильний учитель, і це відобразилося на творчості володимирського митця. Одночасно з навчанням М. Зубінський трудився помічником декоратора у польському театрі у Львові. У 1930 – 35 роках він активно працював над собою, займався малюванням  Жив з батьками . У 1936 році одружується з Тетяною Миколаївною з родини Саковичів  Переїздить мешкати до села Блаженника Вербського району, де займався господаркою до 1939 року. З 1939 року працював директором школи в Блаженику. Відтоді і розпочинається педагогічна діяльність Мирослава Григоровича,якій він присвятив чимало років свого життя. Зубінський був талановитим художником,отжемав що передати дітям. З розповідей його сучасників та учнів ( ученицею Зубінського була й мама автора цих рядків – Марія Іванівна Гись ) дізнаємося, що маляр був людиноюдоброї душі , спокійної вдачі , і , як ведеться у таких випадках , учні часто капостили вчителю . Але він любив їх , і ця любов була взаємною . Зубінський живе у спогадахсвоїх вже сивочолих учнів і дотепер. Зокрема, добре згадує про нього учень , а нині –поважний викладач Володимир – Волинського педагогічного коледжу імені А.Кримського Олексій Кумецький . З 1 квітня 1944 р. до 30 липня 1945 року служив у рядах Червоної Армії . Він надсилав дружині – Тетяні Миколаївні листи – так звані фронтові трикутнички , сповнені любові.щирості та чоловічої турботи про сім′ю. Деякі з них зберігаються у фондах Володимир –Волинського історичного музею .З повоєнного 1946 року Зубінський працює у Володимир – Волинському райпромкомбінаті . У 1947 -1949 роках працює в ІЗО студії . Щосуботи володимирські художники Зубінський, Букатевич, Горшенін влаштовували виїзди на природу , де й твориди пейзажі – улюблений різновид малюнка Мирослава Григоровича.

   На знімку волинський художник Мирослав Зубінський. Фото з фондів Володимир-Волинського музею

Колекція пейзажів та натюрмортів Зубінського знаходиться у Володимир – Волинському історичному музеї. Багаторазово полотна Мирослава Григоровича виставлялися для огляду відвідувачами музею. Ці картини, яким вже більше, ніж півстоліття . ще й нині вражають своєю вишуканістю , простотою і красою водночас , бо відтворюють реальне життя людини і природи  без прикрас, таким, яким воно є. Здається, що і квіти, і фруктиживі і до них хочеться доторкнутися Так міг творити лише справжній майстер. «Натюрморт» , « На рибалці», « Зимовий вечір, « Зимовий пейзаж» - то назви лише окремих робіт живописця. Цікавий епізод у житті художника відбувся тоді, коли до його рук потрапив оригінал полотна російського живописця Врубеля . Після ІІ Світової війни Зубінські оселилисяу Володимирі – Волинському Вони мешкали в однієї місцевої бабусі  котра була служницею в генерала Мандрики та його сестри. Звісно, що генерал, як заможна і освічена людина, володів такою цінною картиною  Оскільки ані цей високопоставлений чин , ані його сестра немали власної сім′ї , то по їх смерті усе майно перейшло до служниці . На жаль, оригінальна картина довго не затрималася в сім′ї Зубінського- через родинні негаразди він змушений був її продати.

  На знімку Тетяна Миколаївна Зубінська. Фото з фондів Володимир- Волинського музею

Мирослав Григорович та Тетяна Миколаївна  привели у цей світ сина Олега, проте йогодоля склалася невдало через зловживання алкоголем . Він помер на могилі матері . У 50 – х роках 20 століття Мирослав Зубінський викладав малювання у місцевій школі  № 1, а згодом працював уповноваженим та завідуючим філіалом Володимир – Волинської філії обласного товариства художників .Заслуга нашого відомого земляка полягає ще й в тому, що він організував талановиту молодь для роботи у художній студії. Отже, поряд з Букатевичем, Мирослав Григорович стояв біля витоків місцевої художньої школи .Помер Мирослав Зубінський у 1978 році і похований поряд з дружиною та матір′ю на Ладомирському кладовищі у Володимирі – Волинському . У нинішньому році виповнюється 108 років з дня народження Мирослава Зубінського ( 1905 – 1978).

Використана література:

1. Мирослав Зубінський \\ Володимирський експрес . № 14 , 8 квітня 2010 р.

2. Минуле і сучасне Волині і Полісся . Володимир – Волинський в історії  України і Волині. Науковий збірник. Випуск 32. – Луцьк, 2009

3.Минуле і сучасне Волині та Полісся : Володимир – Волинський в історії України та Волині. – Луцьк, 2004.

4. Спогади Зіни Асоян, жительки Володимира – Волинського, 1946 року народження

5.Спогади Кумецького Олексія Володимировича, учня М. Зубінського

6. Спогади Адама Михалика, директора Володимир – Волинської дитячої художньої школи.

Богдан Янович, науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею

 

Володимир-Волинський історичний музей
Адреса: вул.І.Франка,6, пошт. індекс: 44700 тел. музею: (03342) 2-19-11 ел. пошта (e-mail): volodymyrmuseum@gmail.com
Зворотній зв'язок