Людське життя – найкращий сценарист. Дуже часто воно робить такі круті повороти, дарує можливість зустрітися з непересічними і, навіть, видатними особистостями. Так трапилося і з володимирчанином Павлом Рибочкою...
Коли я дізнався, що один з моїх сусідів свого часу сфотографувався з космонавтом Юрієм Гагаріним, то дуже зацікавився цим випадком. При нагоді завітав у гості до дружини Павла Івановича Рибочки(на жаль, чоловік уже відійшов у Вічність). Пані Валентина – дуже приємна у спілкуванні людина. Жінка одразу полинула спогадами у часи своєї незабутньої юності.В той час вона навчалася у місцевій школі № 1. Одного дня до них на педагогічну практику надіслали молодих студентів з Володимир-Волинського педагогічного училища. Був серед них і красень Павло Рибочка. Павло народився у Вінницькій області у простій селянській родині. Так склалося, що після розформування Вінницького педучилища він потрапив на навчання до нашого міста, яке стало для молодого подолянина рідним.
На знімку: Рибочка П.І. – у третьому ряді ,третій ліворуч
Ще на практиці у школі Павлові впала в око молода і вродлива юнка Валентина. «Від долі- не втечеш, її і конем не об'їдеш», -кажуть у народі. Наступна зустріч молодих людей відбулася на танцях у Будинку офіцерів(нині там Юріївська церква). Відтоді Павло зрозумів, що Валентина – його доля. Згодом молоді люди одружилися, у них народилося дві прекрасні доньки. Зараз Валентина Сергіївна тішиться внуками та правнуком. «Павло Іванович був надзвичайно доброю, порядною, працьовитою і головне – простою, щирою людиною. Таким залишався навіть тоді, коли займав керівну посаду.», - згадує про чоловіка пані Валентина. У 60-70 х роках 20ст. Павло Іванович Рибочка працював першим секретерем Володимир-Волинського райкому комсомолу. Як на той час – дуже відповідальна та поважна посада. Павлу Івановичу довелося бути делегатом 20 з'їзду Ленінської спілки комуністичної молоді України, який відбувся у Києві 25-27 квітня 1966р.Комсомол УРСР в той час очолював Юрій Єльченко, який згодом став міністром культури УРСР, а в 1990р.- депутатом Верховної Ради вже незалежної України, головою комісії з питань державного суверенітету України.
Комсомол у 60-70хроках 20ст. ставив за мету залучення молоді до трудових перемог, до будівництва "нового комуністичного суспільства". Гостем з'їзду була людина, яка стала легендою ще за життя – космонавт Юрій Гагарін. Тож житель Володимира-Волинського Павло Рибочка став єдиною людиною з нашого міста, якому вдалося сфотографуватися з Юрієм Гагаріним! На цьому історичному фото можна також побачити вище партійне керівництво УРСР 60-70х років20ст. – голову Президії Верховної Ради УРСР Валентину Шевченко, перших секретарів ЦК КПУ Володимира Щербицького та Петра Шелеста.Фото цікаве ще й тим, що Гагарін сфотографувався на ньому за два роки до своєї трагічної загибелі. Як відомо, Юрій Гагарін загинув 27 березня 1968року під час тренувального польоту на літаку МІГ-15 поблизу села Новосьолово Володимирської області у Росії.Політ Гагаріна в космос став подією планетарного масштабу. 14 квітня 1961р. йому присвоїли звання Героя СРСР, він також став Героєм Соцпраці Чехії, Болгарії, В'єтнаму, почесним громадянином cімнадцяти міст, серед них – українські міста Вінниця та Севастополь;відомого льотчика нагородили найвищими радянськими відзнаками – Золотою Зіркою та орденом Леніна. Поховали Юрія Олексійовича біля Кремлівської стіни на Красній площі у Москві. У багатьох містах Ю.Гагаріну,тодішнього СРСР встановлено пам'ятники. А на Волині єдиний памятник льотчику-космонавту було зведено у Володимирі -Волинському
На знімку :памятник Юрію Гагаріну у Володимирі- Волинському
Але ,на жаль, його чомусь знесли у 90-х роках 20 століття. Памятник знаходився у гарному міському парку, котрий носив ім'я всесвітньовідомого космонавта. Ви бачете пам'ятник Ю.Гагаріну, біля якого автор цього нарису ще у далекому дитячому віці з мамою -Марією Іванівною (фото зроблене у 1985р.). Безперечно,що такі цікаві життєві історії трапляються не часто, але вони залишаються надовго у пам'яті людей.
Богдан Янович, науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею.