ВИДАТНІ ЗЕМЛЯКИ

 

 ЇЇ ІМЕНЕМ НАЗВАНО ПЛАНЕТУ

Життя і наукова діяльність цієї жінки (цьогоріч їй би виповнилося 110 років) вкотре підтверджує те, що Володимирщина дала світові багатьох геніальних людей.

 

На берегах Луги, у Володимир-Волинському районі, розташувалося старовинне село із мальовничою назвою Селець.

Тут,21 листопада 1902 року, у родинному маєтку Полонських народилася Олена Полонська-Казмирчак,згодом відомимий астроном.

 Біографічна довідка

Олена Іванівна Полонська-Казмирчак походить із заможньої родини. У дитячі роки навчалася у Варшавській, Новгород-Сіверській та Петроградській гімназіях. У 1919 році закінчила Луцьку жіночу гімназію і отримала золоту медаль.Рік працювала в Луцькому окружному суді.У 1922 році поступила на фізико-математичний факультет Львівського університету,який закінчила в 1928році де і працювала асистентом на кафедрі астрономії.

У 1934-1936роках Олена Іванівна - позаштатний асистент астрономічної обсерваторії Варшавського університету. Де і  отримала ступінь доктора філософії. Згодом працювала управителькою в родинному маєтку«Селець», який з приходом радянської влади у 1939 році добровільно передала державі.

Перед війною працювала у Львові , а з 1945року з матір'ю та сином оселяється в Херсоні,викладає в педагогічному інституті .

У 1950 році захищає кандидатську дисертацію в Головній Академічній Обсерваторії АН СРСР в Пулково. З 1953 року Олена Іванівна викладає вищу математику та астрономію в Одеському педінституті,. вивчає рух короткоперіодичних комет. По цій темі написала багато наукових праць,виступала на всесоюзних та міжнародних астрономічних симпозіумах. У 1968 році Полонська–Казмирчак захистила докторську дисертацію, її праці друкувалися на конференціях в Румунії, Голандії, Італії, Росії, а в1969році Президія Академії Наук СРСР присудила Олені Іванівні премію імені Ф. Бредіхіна

Життя Олени Іванівни було нелегким –  у 1936 році вона вийшла заміж за Леона Казмирчака - полського вченого-іхтіолога,співробітника Варшавського університету,у 1937 році у них народився син Сергій ,якого названо за іменем її духовного отця Сергія Булгакова , але хлопчик помер ще в дитинстві.

У 1952 році Полонську заарештовано за «шпигунство», очевидно постаралися недоброзичливці,котрі пригадали її дворянське походження. Через кілька місяців жінку звільнили. Олена Іванівна була віруючою людиною: написала декілька праць з богослів'я, перекладала іноземних теологів,оскільки досконало володіла польською, німецькою та французькою мовами . Редагувала релігійно-політичний журнал «На рубежі», керувала таємним релігійним гуртком (у себе вдома), сприяла виданню шрифтом Брайля праць по програмуванню та астрономії(була почесним членом товариства сліпих). Спілкувалася з Виборгським єпископом Кирилом(тепер Патріархом Московським).

У 1987 році прийняла чернецтво з іменем матінка Олена. У 1988-89 роках прочитала в Ленінградській духовній академії курс лекцій про отця Сергія Булгакова.У 1978 році малій планеті №2006 присвоєно ім'я -Полонська. Розповідають,що віра матінки Олени була така велика ,що за її молитвами у жінок народжувалися довгожданні діти.

Померла Олена Казмирчак 30 серпня 1992року, похована на цвинтарі видатних астрономів поблизу Пулковської обсерваторії (під Санкт–Петербургом).

А жителі маленького села Селець на Володимирщині, справедливо можуть пишатися тим, що у Всесвіті є планета, яка носить ім'я славетної землячки.


Богдан Янович

науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею, магістр культурології.

 

 

 

                                                               

 

Володимир-Волинський історичний музей
Адреса: вул.І.Франка,6, пошт. індекс: 44700 тел. музею: (03342) 2-19-11 ел. пошта (e-mail): volodymyrmuseum@gmail.com
Зворотній зв'язок