ДО ІСТОРІЇ ПОШТОВОЇ СПРАВИ У ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКОМУ

Доступні нам історичні відомості про поштову справу у Володимирі–Волинському датуються останньою чвертю вісімнадцятого, початком девятнадцятого століть. Наприкінці 18 століття у місті розпочала роботу повітова поштова станція.

Доставка пошти, кореспонденції здійснювалася поштарями, або уповноваженими особами гужовим транспортом. Приміщення повітового поштового відомства розташовувалося у будинку по теперішній вулиці Устилузькій (будівля збережена донині). Архівні документи свідчать1, що споруду зведено у 1890 році її архітектура типова для стилю , котрий набув поширення у містобудуванні Росії та України. Приміщення цегляне. По чотирьох верхніх кутах збережено фрагменти вензелів. Вікна будівлі спарені, мають арочні завершення, споруда декорована фронтонами (завершення фасаду будівлі, яке використовується для прикрашення вікон чи дверей будівлі).

 

Наприкінці 19 століття пошта у Володимир–Волинському розташовувалася на розі вулиць Ковельської і Гноєнської ( тепер вул. Генерала Шухевича) у приватному будинку штабс–лейтенанта Сулікова. На початку 20 століття пошта повернулася на своє попереднє місце по Устилузькій і за проектом архітектора Казимира Толочка збудовано двоповерхове приміщення. Навпроти будівлі розпочинається вулиця, яка і донині  називаєтся Поштова в доказ того, що у цьому кварталі розміщувалася така установа Початок 20 століття став часом суспільно–політичних потрясінь та зміни державного устрою.

Коли розпочалася Перша Світова війна російська царська адміністрація втратила свій вплив на наші землі (20 липня 1915 року російські війська відступили на схід) Як зазначав історик Олександр Цинкаловський в часи австрійської окупації на посаді голови міської управи з грудня призначено військового посадника Гната Мартинця, який робив все можливе, щоб спалене місто привести до порядку2.Закономірно, що усе суспільне життя підпорядковувалося цій владі.

У фондах Володимир - Волинського історичного музею знаходиться поштівка з печаткою Комісаріату Українських Січових Стрільців. У музеї нашого міста зберігається поштовий конверт , адресований жительці Володимира Антоніні Більдіній. Поштовий штемпель датований квітнем 1916 р.У 1941 році розпочалася радянсько–німецька війна. З цього періоду історії у Володимир-Волинскому музеї збереглися фронтові трикутники-листи, які пересилалися польовою поштою. Декілька з них належать місцевому жителю, фронтовику, художнику Мирославу Зубінському( 1905 -1978).У фондах Володимир-Волинсього історичного музею є фотознімокі з 1973 року на якому зображенний пам’ятник поштарці. Поруч нього листоноша Володимир–Волинського райвузла зв’язку Бізунова Валентина Станіславівна.

Із здобуттям Україної незалежності (1991 р.) Укрпоштою стали виготовлятися конверти і марки присвячені історичним постатям нашого краю та історичним подіям. Зокрема, у 1998 році надруковано конверт і марку до 100 річчя з дня народження уродженця міста Володимира–Волинського, археолога, історика–архівіста Олександра Цинкаловського (1898-1983). Також надруковано і конверт з нагоди 680–річчя отримання Магдебурзького права Володимир-Волинським

На фото: володимирська поштарка Бізунова Валентина Станіславівна.1973 рік Фото з фондів Володимир-Волинського музею

                                                     

Література:

 1. Центральний державний історичний архів м Санкт-Петербург, фонд 1287, оп. 48, арк. 1936

 2. О. Цинкаловський Княжий город Володимир.–Львів, 1935.

 

Богдан Янович, науковий співробітник Володимир-Волинського Історичного музею

 

 

 

 

Володимир-Волинський історичний музей
Адреса: вул.І.Франка,6, пошт. індекс: 44700 тел. музею: (03342) 2-19-11 ел. пошта (e-mail): volodymyrmuseum@gmail.com
Зворотній зв'язок