Забуті сторінки історії
Перша Світова війна (1914-1918 роки)– драматичний, складний, і водночас малодосліджений період в історії нашого краю. Особливим явищем в контексті військових подій є культурно-громадська діяльність легіону Українських Січових Стрільців на Волині. В липні 1915 року австро-угорські війська вступили у Володимир-Волинський.
Володимир-Волинський 1915-1918 рр.Фото з фондів Володимир-Волинського історичного музею
Місто, і навколишні села являли собою в цей час сумне видовище руйнації та запустіння. Російське військове командування перед відступом прийняло рішення про примусову евакуацію цивільного населення. Російські війська силоміць вивезли у віддалені регіони імперії тисячі українських сімей з Волині та Холмщини, а під час відступу спалювали та руйнували міста і села, знищували усе майно. Людей залякували пропагандою про звірства австрійських та німецьких військ. Квітучий край перетворився на пустелю.
У Володимирі-Волинському розміщувалися військові підрозділи легіону УСС, що складалися переважно з українців-галичан. Радянська історіографія характеризує цей період як «жорстокий окупаційний режим». Насправді ж, вражені спустошенням міста та околиць, вояки із співчуттям ставилися до місцевих жителів. В грудні 1915 року володимирську міську управу (магістрат) очолив військовий посадник – українець Гнат Мартинець. Він докладав великих зусиль щодо відновлення зруйнованої інфраструктури міста, налагодження громадського життя. Оголошення до населення управа видавала українською мовою. Особливу увагу варто приділити культурно-просвітницькій діяльності легіону УСС як у Володимирі-Волинському, так і в цілому на Волині.
Лише протягом 1916 року з ініціативи вояків в краї було відкрито понад 60 українських початкових шкіл, в яких навчалося близько 3500 дітей (а до 1918 року кількість українських шкіл сягнула 400). Серед вчителів було багато військових. Здібним шкільним організатором проявив себе чотар УСС Микола Саєвич. Українська школа у Володимирі-Волинському, названа іменем Т. Шевченка, відкрилася восени 1916 року. Розміщувалася школа в одноповерховому будинку на околиці міста, поблизу річки Риловиці (будинок не зберігся, нині це територія Володимир-Волинської міської гімназії №4). Навчалося в ній близько 300 дітей.
У фондах Володимир-Волинського історичного музею зберігаються матеріали, що яскраво висвітлюють цей непростий період історії міста (1914 – 1918 рр.) Вони надійшли до музею у 1997 році з міста Львів, від пані Холковської Л.М. Зокрема, це 2 альбоми з фотографіями – видами Володимира-Волинського часів Першої Світової війни (Інв.№ Ф-707, КВ-7462; Ф-708, КВ-7463), кількістю 85 фотознімків, а також близько 50 окремих фотографій, які не увійшли до альбомів. Особливо важливими є матеріали, що стосуються діяльності українських шкільних вчителів, які працювали у Володимирі-Волинському за сприяння УСС. Зокрема, це фотографії, особисті та родинні документи вчительки Теодори Теодорівни Ліщинської (за іншими даними – Лещинської) (1888 – 1978 роки), яка з групою колег перебувала у Володимирі-Волинському протягом 1916 – 1918 рр. Цікавим експонатом є вітальний лист від учнів володимир-волинської початкової школи, адресований Т. Ліщинській у березні 1917 року.
Т.Т. Ліщинська народилася в м. Перемишлі 19 грудня 1888 року Пізніше мешкала у м. Львові, під час І Світової війни працювала вчителькою на Волині (в радянський період Т. Ліщинська приховувала ці штрихи біографії, аби уникнути репресій). У трудовій книжці, виданій у 1950 р., зазначено, що з січня 1917 року по вересень 1939 року , Т. Ліщинська викладала в приватній 7-річній школі ім. Т. Шевченка у Львові (на основі листа шкільної Ради Товариства «Рідна школа»). У 1939 – 1941 роках. працювала у львівській ЗОШ №41. В повоєнні роки продовжувала педагогічну роботу у школах Львова. В 1947 році Т. Ліщинській було присвоєно звання Заслуженого вчителя УРСР. Збереглися метричні документи родини Ліщинських, найдавніший з яких датується 1857 роком. Дослідження цих матеріалів ускладнює те, що вони написані латинською мовою. В подальшому музей планує укласти каталог, який стане основою для окремого видання.
Петрунін Олексій – науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею
Черенюк Олена – провідна наукова співробітниця, завідувачка фондами Володимир-Волинського історичного музею
(Скорочення) КВ – книга вступу, КД – книга документів,Ф – фотографії, УСС – Українські Січові Стрільці