ВОЛОНТЕРСЬКИЙ ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ПРОЄКТ “СЛАВНІ УКРАЇНКИ ВСІХ ЧАСІВ’’
4 квітня 2025 року у Володимирському історичному музеї імені Омеляна Дверницького відбулась презентація волонтерського просвітницького проєкту «Славні українки всіх часів».
Виставка об’єднала дві унікальні колекції ляльок: «Косачівни: історія в узорах і ляльках» та «Від князівен до захисниць».
Модераторка проекту, майстриня з виготовлення ляльки Ніна Хаґен (Норвегія), понад десять років гуртує українських майстринь через соціальні мережі, ініціює їхні спільні виставки, надихає та підтримує у творчості. Саме вона, проживаючи за сотні кілометрів від України, увесь свій вільний час й сили віддає для планування та організації мистецьких заходів у різних музеях та культурних інституціях. Саме завдяки її ініціативі цей проєкт набув міжнародного масштабу, а ляльки стали символом зв’язку між минулим і сьогоденням. Волонтерський просвітницький проєкт об’єднав понад двадцять майстринь з різних куточків України, серед них: Ірина Ільницька (Німеччина), Олена Ракітіна (Сумська обл.), Майя Холькіна (м. Дніпро), Олена Бацман (Харківська обл.), Лілія Росоловська-Діхтярук (Волочиськ, Хмельницька обл.), Наталія Паук (Кривий Ріг), Марина Дубровська (м. Харків), Наталія Курпай (смт. Слобожанське, Дніпропетровська обл.), Ірина Корень (Дніпро), Лариса Дідик (Київщина), Світлана Руденко (Кіровоградська обл.), Марія Заблоцька (Галичина), Ольга Куляша (Торчин, Волинська обл.), Ксюша Довжик (Дубровиця, Рівненська обл.), Марина Проценко (Дніпро), Галина Гукова (Ромни, Сумська обл.), Ганна Смолко (Житомирська обл., Звягельський р-н), Наталія Василишина, Юлія Поторій, Наталія Козленко (Київщина), Тетяна Чеховська – Косцова.На початку заходу з вітальним словом до присутніх звернувся заступник міського голови Андрій Гудим та спеціаліст відділу культури та мистецтв Любов Нестерук. Приєдналася до презентації й майстриня Олена Михальчук з Луцька, яка також є співмодератором проєктів. Вона розповіла про свій творчий шлях та дослідження історії виникнення ляльки. Пояснила, що часто вживаний термін «лялька – мотанка» є неологізмом та не відображає у повній мірі усієї історії. Техніка вузлової ляльки – давня, вона передавалася з покоління у покоління протягом століть.
Кожна лялька стала частиною великої історії, відображенням української культури й самобутності. Виготовлення таких ляльок вимагає не лише майстерності, а й глибокого дослідження стилю, традицій та етнографічних особливостей того часу.
На захід завітала й Мар’яна Миць, кандидат історичних наук, доцент кафедри теорії та методики викладання шкільних предметів Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти (ВІППО). Вона наголосила на важливості збереження національних традицій через інтеграцію мистецьких форм у сучасну освіту.
Взяли участь у відкритті виставки й учні гімназії с. Верба Оваднівської сільської ради разом з викладачами. Зокрема Іринка Субіцька виконала пісню «Вечірня година», а Анна Невірковець продекламувала поезію «Не він один її любив». Директорка закладу Валентина Шинкарук розповіла про участь закладу у наукових проектах, спрямованих на дослідження та популяризацію різних видів декоративно-прикладного мистецтва рідного краю.
Дізнавшись про презентацію мистецького проекту у Володимирському історичному музеї, до нього виявили бажання долучитися й місцеві майстрині. Свою колекцію ляльок презентувала Тетяна Омельченко, викладачка Володимирської дитячої художньої школи ім. М. Рокицького.
Також до виставки долучилася своїми роботами Світлана Савас, жителька Володимира, яка після виходу на пенсію, саме завдяки новому захопленню – виготовленню ляльок, змогла пережити важкий період у своєму життя.
Майстрині вирішили створити й своїх «лялечок - Косачівн», які приєднаються до решти колекції мандрівного проекту.
Загалом на виставці представлено понад 80 ляльок. Це образи могутніх княгинь та мужніх захисниць, жінок, що змінили хід історії, що поєднали у собі силу духу, красу й мудрість.І зовсім новою стала збірна виставка «Косачівни: історія в узорах і ляльках», яка об’єднала ляльки, створені за світлинами родини Косачів. До речі, наш музей став другим після літературно-меморіального музею Лесі Українки у Звягелі , де експонуватиметься унікальна виставка ляльок, прототипами до створення яких стала Леся Українка, Олена Пчілка, Ізидора, Ольга та Оксана Косач.Колектив Володимирського історичного музею імені Омеляна Дверницького щиро дякує модераторам проекту та усім майстриням, які долучилися, до створення ляльок та організації виставки «Славні українки всіх часів».
Ганна Доскоч, наукова співробітниця музею